Klasa II b - wychowawczyni p. Małgorzata Domaracka



20.12.2013

SZKOLNA OLIMPIADA LEKKOATLETYCZNA
6 czerwca w wesołym korowodzie wszyscy powędrowaliśmy na Stadion Miejski na Szkolną Olimpiadę Lekkoatletyczną zorganizowaną przez nauczycieli w-f uczących w naszej szkole. Rywalizowaliśmy z kl. II a w wyścigach rzędów. Nie było wygranych i pokonanych, bo wszystkim nam przyświecał jeden cel - wesoła zabawa i ruch. ...
Galeria zdjęć.

ŚWIAT INDIAN W WIOSCE HACIOKA

22 maja pojechaliśmy na wycieczkę do wioski indiańskiej HACIOKA w Dąbrówce Dolnej na terenie Stobrawskiego Parku Narodowego. Więcej.

Sukcesy artystyczne uczniów klasy 2 b
Maj, to miesiąc sukcesów naszych uczniów w konkursach i przeglądach artystycznych w Grodkowie i w Brzegu. Klasy młodsze pod kierunkiem p. Beaty Skalskiej i Małgorzaty Domarackiej spektaklem ,,Księżniczka na ziarnku grochu" wywalczyły zaszczytne, trzecie miejsce w kategorii szkół podstawowych w Powiatowym Przeglądzie Szkół w Grodkowie ,oraz trzecią lokatę w XXIII Spotkaniach Teatrów Szkolnych KLAKIER.

Wszystkim aktorom serdecznie gratulujemy.
       

9 kwietnia razem z kl. II a byliśmy na warsztatach plastycznych podczas których pod okiem instruktorów terapii zajęciowej wykonywaliśmy świąteczne ozdoby. Zabawa była super.  Malowaliśmy , wycinaliśmy, kleiliśmy i ozdabialiśmy nasze kurczaczki. Efekty były świetne !!  Bardzo podobała nam się  ta lekcja.

 

DZIEŃ PROFILAKTYKI SZKOLNEJ

7 kwietnia w naszej szkole to DZIEŃ PROFILAKTYKI SZKOLNEJ pod hasłem „Żyj zdrowo i bezpiecznie”. W tym dniu obejrzeliśmy spektakl pt. „ Psoty i figle”, a następnie w klasie odbyły się zajęcia na których m.in. wykonywaliśmy plakaty zachęcające do zdrowego i bezpiecznego życia. Galeria zdjęć - kliknij na zdjęcie z boku.

kliknij i zobacz więcej zdjęć

2 kwietnia byliśmy na przedstawieniu w BCK. Oto kilka naszych relacji z tego wydarzenia.

Tego dnia w naszej szkole było wesoło i kolorowo. U nas w klasie dominował kolor żółty. Tradycją na pierwszy dzień wiosny jest również konkurs na najładniejszą marzannę w szkole. Nasza zdobyła II miejsce. Największą atrakcją jednak był szkolny „Mam talent”.
Mogliśmy oglądać naszych szkolnych kolegów . którzy prezentowali swoje nietypowe talenty. Świetnie się bawiliśmy. To był wesoły i udany dzień!

KONKURS RECYTATORSKI „Interpretacje dziecięce”

10 marca w BCK-u nasze koleżanki Marysia Sobór i Malwina Linkowska reprezentowały naszą szkołę w Konkursie Recytatorskim w kategorii klas I-III „Interpretacje dziecięce” w turnieju „Wywiedzione ze słowa”.
Obie stanęły na podium. Marysia wywalczyła I miejsce prezentując wiersz Joanny Papuzińskiej „Czarna jama”, a Malwinka - II miejsce za wiersz Doroty Gellner „Spacerek”.
Bardzo się cieszymy i gratulujemy kolejnego zwycięstwa.

GALERIA ZDJĘĆ

 
7 marca obchodziliśmy w szkole Wojewódzki dzień przeciw otyłości, realizowany w ramach „Programu przeciwdziałania wadom postawy ciała u dzieci i młodzieży w województwie opolskim” w Roku Szkoły w Ruchu. W tym dniu obejrzeliśmy prezentację multimedialną o tym co należy robić, by zadbać o swoja sylwetkę oraz bardzo dokładnie zapoznaliśmy się z Piramidą Zdrowego Żywienia.

ZABAWA W TEATR
Dzisiaj na lekcjach wykonywaliśmy według własnego pomysły kukiełki z drewnianych łyżek. Po wykonaniu swojego zadania przystąpiliśmy do zabawy w teatr. Zabawa była super!! Na „poczekaniu” wymyślaliśmy i improwizowaliśmy nasze przedstawienie. Mogliśmy przez chwilę sprawdzić na ile jesteśmy pomysłowi i twórczy.
Więcej.

WALENTYNKI

14 lutego w dzień Świętego Walentego braliśmy udział w akcji promocyjnej "Słodkości z miłości" zorganizowanej przez panie bibliotekarki z Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Ofiar Katynia 25 w Brzegu.
O godzinie 11 przy placu Polonii Amerykańskiej (przy BCK-u) mogliśmy smakować własnoręcznie upieczone przez panie słodkości, będące symbolem sympatii do obecnych i przyszłych czytelników. Na pewno zaszczycimy swoją obecnością bibliotekę już niebawem.
A pączki były pyszne !

BAL KARNAWAŁOWY

Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki niewątpliwie zasłużyliśmy na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w czwartek - 13 lutego.
Tego dnia towarzyszyło nam wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami i serpentynami zachęcała do szampańskiej zabawy. Więcej
 
DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W naszej szkole zapraszanie Babć i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla naszych kochanych Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
31 stycznia w naszej klasie odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie nasza Pani Małgosia przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami i złożyła serdeczne życzenia wszystkim zaproszonym gościom.
W tym wyjątkowym dniu wcieliliśmy się w rolę aktorów, tancerzy i piosenkarzy. Były wiersze, piosenki oraz inscenizacja znanej wszystkim „Rzepki”. Pomimo tremy związanej z występem, uroczystość wypadła pięknie. Otrzymaliśmy gromkie brawa, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy. Na zakończenie każdy z gości został obdarowany własnoręcznie wykonanym prezentem.
Po wspólnym poczęstunku przy kawie i herbacie Babcie i Dziadkowie zostali zaproszeni na spotkanie za rok.

9 stycznia w ramach projektu FASCYNUJĄCY ŚWIAT NAUKI I TECHNOLOGII nasza klasa wraz z klasą II a odwiedziła Ludowy Klub Jeździecki „LEWADA” w Zakrzowie, który specjalizuje się w ujeżdżeniu koni - konkurencji olimpijskiej, porównywanej do jazdy figurowej - elegancki taniec z koniem. Uczestniczyliśmy w warsztatach podczas których dowiedzieliśmy się jak trudna i wymagająca ogromnej wiedzy jest hodowla koni. Podczas oglądania stajni zapoznaliśmy się ze sprzętem do higieny zwierząt, z nazwami ras i maści koni oraz obserwowaliśmy przygotowanie konia do treningu. Po zajęciach w terenie czekały na nas zagadki, krzyżówki i mini test sprawdzający naszą wiedzę zdobytą podczas pobytu w LKJ „LEWADA”. Na zakończenie spotkania były od organizatorów nagrody dla tych uczniów, którzy najwięcej zapamiętali i najszybciej rozwiązywali zadania konkursowe. Cieszymy się, że I i II miejsce zajęli uczniowie z naszej klasy. Zajęcia były ciekawe i atrakcyjne. Zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Kolejny sukces w konkursie recytatorskim

11 grudnia nasza koleżanka Marysia Sobór wzięła udział w Konkursie Recytatorskim Poezji Lwowskie i Kresowej. Recytując wiersz „Zaproszenie” zdobyła II miejsce w kategorii klas I-III. Gratulujemy!

Więcej zdjęć

 

Więcej zdjęć

MIKOŁAJKOWE NIESPODZIANKI

6 GRUDNIA to dzień niespodzianek – szczególnie dla nas- dzieci. Tego dnia naszą klasę odwiedził długo wyczekiwany przez nas Mikołaj. Zawitał do nas z prezentami. Sprawił nam swoją wizytą wiele radości. Z wielką ochotą oglądaliśmy to, co dla nas przygotował.
Bardzo dziękujemy i czekamy na kolejne odwiedziny już za rok!

WYJŚCIE NA BASEN

5 grudnia w ramach zajęć wybraliśmy się na krytą pływalnię. Z wielką ochotą bawiliśmy się w wodzie. Było wiele atrakcji: zjeżdżalnia, gra w piłkę wodną, jacuzzi i wiele uśmiechu na naszych buziach. Lubimy tak miło spędzać czas. Czekamy z niecierpliwością na następne wyjście.

Zobacz zdjęcia

SUKCES W KONKURSIE RECYTATORSKIM

22 listopada 2013 roku odbył się X Wojewódzki Konkurs Poezji Religijnej i Patriotycznej „Fides et Patria” im. ks. ppłk Zbigniewa Stefaniaka, który przez lata związany był z brzeskim wojskiem. Organizatorem konkursu popularyzującego od lat sztukę żywego słowa i wartości patriotyczne był Klub Wojskowy wraz z Parafią Garnizonową.
W kategorii klas I-III szkołę reprezentowała nasza koleżanka: Marysia Sobór zdobywając II miejsce.

Bardzo się cieszymy , gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Data ta na stałe zapisała się już w naszą szkolną tradycję. Tego dnia wspólnie przygotowaliśmy śniadanie w klasie oraz porozmawialiśmy na tematy związane ze zdrowym odżywianiem a zwłaszcza jak ważne jest aby zjadać śniadania.
Wiemy już, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do nauki, lepiej koncentrujemy się podczas lekcji i mamy siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
zobacz zdjęcia

Zobacz galerię zdjęć

 

KTO POWIEDZIAŁ, ŻE JESIEŃ MUSI BYĆ SMUTNA?

Na pewno nie my!!!!
Dla nas ta złota pora roku to czas zabaw, śmiechu i wytężonej pracy, do której mamy więcej zapału niż zwykle. W końcu niedawno były wakacje. Dary jesieni zamieniamy w ludziki i zwierzątka. Jesienną szarugę osładzamy pysznymi sałatkami, muzyką, tańcem i śpiewem. Tak właśnie było 27 września w naszej klasie. W tym dniu w szkole obowiązywał kolor czerwony. Bawiliśmy się świetnie. Barwy jesieni zadomowiły się u nas na dobre.

 

Lubimy wiersze Julka Tuwima!

   Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima – jednego z najchętniej czytanych poetów polskich, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Z tej okazji biblioteka Klubu 1 Pułku Saperów 19 września zaprosiła nas na zajęcia biblioteczne „Opowieść o Julku Tuwimie” - zachęcające do czytania jego wierszy.
Była zabawa, śmiech i udział w inscenizacjach do wierszy znanego poety. Bardzo dobrze się bawiliśmy i mogliśmy sobie przypomnieć znane nam z lekcji w szkole popularne wiersze: „Lokomotywa”, „Rzepka”, „Okulary”. Nietypowa lekcja bardzo nam się podobała. Zadowoleni wróciliśmy do szkoły .

galeria zdjęć galeria zdjęć galeria zdjęć


W klasie pierwszej


W Dniu Niepodległości

15 lutego klasa 1b założyła ŚWIERSZCZYKOWY KLUB POŻERACZY LITER
wielka uczta dla małych wielbicieli książek.

KALENDARIUM PROJEKTU - ZDOBYWCY KOLEJNYCH ODZNAK

26 czerwca 2013 zakończyliśmy zabawę w czytanie w naszym klubie. Każdy z nas przyniósł legitymacje i odznaki, na które zapracowaliśmy sobie w ciągu całego roku nauki w klasie I.
Ostatnie spotkanie w tym roku było podsumowaniem naszej pracy. Opowiadaliśmy o swoich doświadczeniach, zabawach z książką i o tym co najbardziej nam się podobało. Na zakończenie spotkania nasza Pani wręczyła dyplomy dla aktywnych czytelników, oraz wyróżnienie dla Amelki Dziedzic, Bartka Witza oraz Olka Rogowskiego. Na pewno będziemy w klasie II spotykać się z Pożeraczem, by poznawać dalej tajniki trudnej sztuki czytania. Więcej na stronie projektu.
 

Zakończenie roku szkolnego

Pan Burmistrz, pani Dyrektor i pani Wychowawczyni szczególnie pogratulowali uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki. Są to:
Amelia Dziedzic
Aurelia Jabłońska
Malwina Linkowska
Igor Makos
Michał Malinowski
Amelia Marciniak
Filip Mierzejewski
Aleksander Rogowski
Maria Sobór
Dominik Szwedo
Oliwier Urbanowicz
Bartosz Witz
WIELKIE GRATULACJE!

Wycieczka do Gospodarstwa Ekologicznego

12 czerwca udaliśmy się na wycieczkę do Gospodarstwa Ekologicznego „EKOSTYL” w Biadaczu koło Kluczborka.
W programie warsztatów poznaliśmy życie i zwyczaje zwierząt, oglądaliśmy gospodarstwo, a w nim : krowy, kozy i konia. Piekliśmy samodzielnie bułeczki z własnoręcznie zmielonej mąki, poznaliśmy zwyczaje pszczół i robiliśmy świeczki z pszczelego wosku. Mogliśmy samodzielnie karmić i doić kozy co sprawiło nam dużą frajdę.
Poznaliśmy zioła, drzewa ozdobne i wiele roślin wodnych znajdujących się w stawie na terenie gospodarstwa.
Wielką atrakcją wycieczki była przejażdżka wozem drabiniastym. Na zakończenie naszego pobytu piekliśmy na ognisku kiełbaski, które wszystkim bardzo smakowały. Nie lada atrakcją był również sklepik, w którym mogliśmy zakupić ekologiczne produkty. Zadowoleni po całym dniu wrażeń wróciliśmy do domu. Zobacz zdjęcia.

Z wizytą w Straży Pożarnej

27 maja dzięki uprzejmości taty Bogdana wybraliśmy się z wizytą do Straży Pożarnej w Brzegu, aby zapoznać się z tajnikami pracy strażaka.
Mogliśmy z bliska oglądać wozy strażackie i sprzęt pożarniczy, wysłuchaliśmy również opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedzieliśmy się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Przy okazji utrwaliliśmy sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Przez chwile wszyscy mogliśmy poczuć się jak strażacy przymierzając hełm czy wsiadając do wozu strażackiego. Nieukrywaną radość sprawiła nam możliwość obejrzenia efektownego zjazdu po rurze strażaków a także mogliśmy usłyszeć sygnał dźwiękowy i świetlny wozów strażackich. Po tym spotkaniu nie tylko chłopcy stwierdzili, że w przyszłości chcieliby zostać strażakami. Za miłe spotkanie podziękowaliśmy tacie Bogdana i zadowoleniu wróciliśmy do szkoły.
 

---Zobacz zdjęcia ---

 
Wizyta przedszkolaków
16 maja naszą klasę odwiedziła grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 10. Przyszli do nas, by zobaczyć jak wygląda nauka w szkole. Już niektórzy z nich po wakacjach tak jak my, będą uczniami. Byliśmy zaskoczeni, że wielu już świetnie czyta. Podczas zajęć razem z nami liczyli i bawili się. Cieszymy się, że mogliśmy się zaprezentować przed młodszymi kolegami i pokazać jak wiele już umiemy.

kliknij i powiększ zdjęcie


 

DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi - to największe ekologiczne święto świata. Bliska jest nam ekologia, więc znaleźliśmy swój sposób, aby uczynić ten dzień innym niż pozostałe. Tego dnia w naszej klasie dominował kolor zielony. Na zajęciach szukaliśmy sposobów na to jak pomóc Ziemi. Ustaliliśmy, ze podejmowanie na co dzień drobnych, ekologicznych wyzwań na przykład gaszenie światła, gdy wychodzimy z danego pomieszczenia, oszczędzanie wody, albo segregowanie śmieci przyniesie pomoc naszej planecie. Wykonaliśmy w grupach plakaty, które pokazują, jak my pierwszaki dbamy o naszą Ziemię.

By uśmiech dziecka trwał przez całe życie

Od wielu lat nasza szkoła realizuje jeden z najstarszych programów edukacyjnych dla dzieci koordynowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną "Radosny Uśmiech - Radosna Przyszłość", który skierowany jest w tym roku szkolnym do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. Głównym celem programu jest podniesienie u dzieci dbałości o higienę jamy ustnej, poprzez budowanie odpowiednich nawyków zdrowotnych i higienicznych.
Nasza klasa również przystąpiła do realizacji tego projektu.
Na pierwszym spotkaniu pani pielęgniarka przekazała nam informacje o tym jak dbać o higienę jamy ustnej. Przyniosła do klasy plakaty, które pomogły w przekazaniu nam tej wiedzy.
Na zakończenie zajęć otrzymaliśmy próbki pasty "Colgate" oraz szczoteczki do mycia zębów. Sprawiła nam tym wiele radości.

Niecodzienny gość

8 kwietnia naszą klasę odwiedził tato Marysi Sobór z niecodziennym gościem – Lakim.
Podczas spotkania mogliśmy obcować z żywym czworonożnym pupilem. Dowiedzieliśmy się jakie warunki potrzebne są psu by mógł zdrowo się rozwijać.

Poznaliśmy różne rasy psów, ich wygląd, rozwiązywaliśmy quiz, który pozwolił nam sprawdzić naszą wiedze na temat opieki nad zwierzęciem oraz wykonaliśmy pracę plastyczną pokazującą rasy psów.


 

Dzisiejsze zajęcia uświadomiły nam, że posiadanie zwierzęcia wiąże się z wielką odpowiedzialnością i pracą, której nie można zaniedbać.
Żywa lekcja przyrody bardzo nam się podobała.

Występy naszych kolegów na Kiermaszu Wielkanocnym

26 marca na Zamku Piastów Śląskich wzięliśmy udział w kiermaszu świątecznym zorganizowanym przez naszą szkołę . Widzowie, zaproszeni goście oraz koleżanki i koledzy mogli obejrzeć i wysłuchać przygotowany przez artystów naszej klasy i klasy II a króciutki program, który wprowadził wszystkich w atmosferę świąt.


Tekst M. Domaracka,, zdjęcia ze strony aktualności

PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE

19 marca wzięliśmy udział w niezwykle ciekawej i pouczającej lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez Panią bibliotekarkę Miejskiej Biblioteki Publicznej . Dowiedzieliśmy się co to jest księgozbiór, jaka jest różnica między księgarnią a biblioteką, co należy zrobić aby móc korzystać z biblioteki oraz co najważniejsze, jak szanować i dbać o książki zarówno te własne jak i wypożyczone. Aktywnie odpowiadaliśmy na zadawane pytania, sami również mieliśmy wiele pytań.
Na zakończenie Pani bibliotekarka przeczytała nam zagadki, które wszyscy odgadywaliśmy z wielkim entuzjazmem. Uwieńczeniem spotkania była własnoręcznie wykonana zakładka do książki. Zadowolone i zachęcone dzieci deklarowały powrót do biblioteki w niedługim czasie.

Album zdjęć

15 marca 2013 Czytamy Świerszczyk
Za nami bardzo sympatyczne zajęcia. Spotkanie z dwutygodnikiem "Świerszczyk". Każdy uczeń mógł przeglądać inny numer czasopisma. Mieliśmy egzemplarze starsze oraz te najnowsze, które przynieśliśmy na spotkanie naszego Klubu Pożeraczy. Na zajęciach mieliśmy okazję poznać nie tylko walory czasopisma , ale też dowiedzieć się jak powstaje, kto go tworzy, czym zajmuje się redaktor, dziennikarz, fotograf, grafik oraz drukarz.
Cały tekst i zdjęcia.
 

   

15 lutego klasa 1b założyła w swojej sali 18 ŚWIERSZCZYKOWY KLUB POŻERACZY LITER
Świerszczykowy Klub Pożeraczy Liter czyli wielka uczta dla małych wielbicieli książek.
„My jesteśmy Pożeracze,
jemy słowa, jemy zdania.
Chrup! Literka po literce,
poznajemy smak czytani”..
Jest to projekt przygotowany przez Wydawnictwo Nowa Era oraz magazyn dla dzieci „Świerszczyk. Opiekunem projektu jest wychowawca klasy – Małgorzata Domaracka.
"Świerszczykowy Klub Pożeraczy Liter" to Ogólnopolski projekt promujący czytelnictwo wśród uczniów klas pierwszych. W klasie powstała mini-biblioteczka z przyniesionych przez dzieci książek. Uczniowie zostali pasowani na ,,Pożeracza Liter". Więcej.
24 stycznia 2013 o godz.10.00 odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Honorowymi gośćmi byli właśnie dziadkowie uczniów naszej klasy. Dzieci wystąpiły recytując wiersze i śpiewając piosenki, a także przygotowały niespodzianki - prezenty dla Babć i Dziadków.

Przeczytaj całość i zobacz zdjęcia

Styczeń 2013 w naszej klasie (kliknij na pierwsze zdjęcie z lewej)

30 października 2012 - PASOWANIE NA UCZNIA

Więcej zdjęć - kliknij
Uczniowie klasy pierwszej przygotowywali się do uroczystości Pasowania na Ucznia od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób. Poznawali szkołę, kolegów, swoje prawa i obowiązki, wdrażali się do wspólnego życia w społeczności szkolnej.
Podczas uroczystości ślubowania najmłodsi uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym przenieśli widzów w świat bajki. Po prezentacji złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na ucznia przez Panią Dyrektor – Dorotę Majewską. Ostatnią część uroczystości umiliły spływające zewsząd serdeczne życzenia składane pasowanym bohaterom dzisiejszego dnia.
I tak oto „pierwszaki” naszej szkoły stały się jej pełnoprawnymi uczniami! Z rąk wychowawcy Małgorzaty Domarackiej otrzymały oficjalny dokument nadający im prawa ucznia. Odebrali też pamiątkowe dyplomy oraz słodkie niespodzianki, które czekały dla nich w pięknie przygotowanej dla nich klasie.
Uroczystość przebiegała w miłej, serdecznej i przyjaznej atmosferze i na pewno wszystkim pozostanie na długo w pamięci.
Małgorzata Domaracka – wychowawca klasy Ib

W naszej klasie

Pierwszy dzień w szkole