Brzeska oczyszczalnia ścieków

Previous page At last page
DSCF8294
DSCF8295
DSCF8297
DSCF8298
DSCF8303
DSCF8304
 

DSCF8305
DSCF8307
DSCF8311
DSCF8312
DSCF8313
DSCF8317
 
Miejska mechaniczno-biologiczno-chemiczna w brzegu
Oczyszczalnia Ścieków w Brzegu zlokalizowana jest na wyspie Grobli pomiędzy rzeka Odrą, a jej kanałem, w miejscu poniemieckiego obiektu z roku 1905, w którym uwzględniono jedynie mechaniczny stopień oczyszczania.
Funkcjonująca nowa oczyszczalnia spełniająca wymogi unijnej dyrektywy ściekowej budowana była w latach 1996-2000 (część ściekowa) i rozbudowywana w latach 2003 i 2006-2007 (obiekty gospodarki osadowej).
TECHNOLOGIA OCZYSZCZANIA ŚCIEKÓW
Układ technologiczny oczyszczania ścieków obejmuje dwa stopnie oczyszczania:
stopień pierwszy - mechaniczny,
stopień drugi - biologiczny ze wspomaganiem chemicznym.
Mechaniczne oczyszczanie ścieków
Mechaniczne oczyszczanie ścieków realizowane jest w układzie konwencjonalnym tzn. w oparciu o kratę, piaskownik i osadnik wstępny.
Celem stosowania procesów mechanicznego oczyszczania ścieków jest usunięcie z nich ciał stałych oraz zawiesin ziarnistych (piasku) i zawiesin łatwoopadających.
Ścieki z lewobrzeżnej części miasta (w tym ścieki z gmin ościennych : części Gminy Oława, Gminy Skarbimierz, Gminy Olszanka i Gminy Lewin Brzeski), zebrane w kanał ogólnospławny kierowane są do budynku krat zlokalizowany przy ul. Oławskiej, wyposażonego w kratę rzadką, kratę gęstą oraz separator piasku.
Na kolektorze (kanalizacji ogólnospławnej) przed budynkiem krat znajduje się przelew burzowy, którego zadaniem jest zrzut nadmiaru ścieków w czasie deszczu na ciąg mechanicznego czyszczenia ścieków deszczowych: kraty rzadkie ręczne , piaskowniki poziome i osadniki wód deszczowych.
Ścieki z tzw. wyspy oraz ścieki z punktu zlewczego przepływają przez kratownię, wyposażoną w kratę mechaniczną z prasą i kratę ręczną (awaryjną). Ścieki te poprzez pompownię, kierowane są do zbiorczej przepompowni ścieków, gdzie dopływają także ścieki z budynku krat zlokalizowanego w ulicy Oławskiej (dopływ syfonem pod rzeką Odrą), z osadników wód deszczowych oraz ścieki z kanalizacji sanitarnej terenu Gminy Lubsza.
Przepompownia zbiorcza jest pierwszym obiektem ciągu technologicznego, gdzie dopływają wszystkie ścieki z systemu kanalizacyjnego miasta Brzeg.
Ścieki zmieszane przepompowywane są do piaskownika, a następnie przepływają do osadników wstępnych. Oczyszczony mechanicznie ściek po osadnikach wstępnych jest skierowany do biologicznego czyszczenia, w którym są usuwane ze ścieków rozpuszczone zanieczyszczenia organiczne oraz związki biogenne.
biologiczne oczyszczanie ścieków
Biologiczne oczyszczanie ścieków realizowane jest w oparciu o trójfazowy osad czynny z komorą predenitryfikacji. W komorach beztlenowej i niedotlenionej zamontowano mieszadła mechaniczne, a w komorze napowietrzania ruszt do drobnopecherzykowego napowietrzania osadu czynnego.
Mieszanina ścieków oczyszczonych i osadu wstępnego odprowadzane jest do osadników wtórnych (II stopień czyszczenia mechanicznego), gdzie ścieki są klarowane, a osad czynny oddzielany, zagęszczany w lejach osadowych i kierowany do recyrkulacji, zaś jego nadmiar przekierowywany do zbiorników osadu nadmiernego (gospodarka osadowa).
Ścieki oczyszczone odpływają z osadników wtórnych kanałem otwartym do koryta pomiarowego, a następnie do rzeki Odry.

POWRÓT DO STRONY AKTUALNOŚCI
Generated by: jAlbum 9 | Skin: Spartan