Klasa 6 a - 2013/2014 - wychowawca Beata Rudyk


Zakończenie roku szkolnego

27 czerwca

Zakończenie klasy szóstej - 25 czerwca 2014

GALERIA ZDJĘĆ Z WYCIECZKI DO LUBSZY

18 czerwca 2014

8 maja 2014 Julia Kulczycka i Zuzanna Majewska  reprezentowały naszą szkołę na Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym w Opolu. O tytuł MISTRZA ORTOGRAFII walczyło 21 uczestników. Julka zajęła V miejsce. Od IV miejsca dzieliło ją 0,75 pkt., a od miejsca III - 1 pkt.

DZIEŃ PROFILAKTYKI SZKOLNEJ
 

GALERIA ZDJĘĆ

1 kwietnia 2014 r. klasa VI „a” pisała sprawdzian szóstoklasisty. Test składał się z dwudziestu sześciu pytań, które wcale nie były proste! Na szczęście większość uczniów jakoś sobie z nimi poradziła. Dużo osób uznało, że ten sprawdzian był łatwiejszy niż testy próbne. A jeżeli chodzi o stres, chyba najbardziej zdenerwowani byli… nauczyciele.

Sprawdzian  kwiecień 2014  - link do strony Dziennika Bałtyckiego.

Można zobaczyć również sprawdziany z lat poprzednich.

Na Festiwalu Nauki w PG 1

  Mam Talent

Wojewódzki Konkurs Polonistyczny - Opole 3 marca 2014 rok
Po weryfikacji wyników etapu miejsko-gminnego Konkursu Polonistycznego ostatecznie do finału WOJEWÓDZKIEGO zakwalifikowano Julię Kulczycką. Pytania etapu finałowego były bardzo trudne i ze 160 uczestników konkursu tytuł LAUREATA (85% punktów) zdobyło tylko ... 8 uczniów z całego województwa. Niestety, zaraz za tą ósemką była Julka, której do tytułu laureata zabrakło 2 punktów. Jednak sukces uczennicy i przygotowującej ją pani Beaty Rudyk jest ogromny.

KONKURS RECYTATORSKI „INTERPRETACJE DZIECIĘCE”

10 marca w BCK-u dwie nasze koleżanki brały udział w Konkursie Recytatorskim w kategorii klas IV-VI.

Więcej

ZOBACZ CAŁOŚĆ TEKSTU - WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII SAMORZĄDU SZKOLNEGO

14 lutego 2014 klasa 6 a pisała drugi próbny sprawdzian szóstoklasisty.

ZAJĘCIA Z PSYCHOLOGIEM

          24 stycznia klasa VI „a” wzięła udział w zajęciach z psychologiem. Tematem przewodnim spotkania były uzależnienia. Na początku zrobiliśmy tzw. „burzę mózgów” – każdy mógł wyrazić swoje zdanie.
Na tablicy wypisaliśmy różne uzależnienia i mówiliśmy, które z nich uważamy za najbardziej niebezpieczne i szkodliwe. Pod koniec zajęć zaprezentowaliśmy krótkie scenki, w których pokazaliśmy, jak być asertywnym i skutecznie odmawiać robienia złych rzeczy.
         Zajęcia nam się podobały, a pani psycholog była bardzo miła.
              Julia Kulczycka


13 stycznia 2014 roku w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi miały miejsce eliminacje do Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego. Ponad 20 uczestników zmagało się z testem zawierającym 22 pytania. Uczniowie musieli wykazać się znajomością m.in. gatunków literackich, środków poetyckich, części mowy i części zdań. Tworzyli instrukcję i opisywali Mikołajka – bohatera zabawnych historyjek R. Goscinny’ego. Julia Kulczycka i Zuzanna Majewska – uczennice klasy VI „a” zakwalifikowały się do III etapu (wojewódzkiego). Przed nimi kolejny test. Życzymy dalszych sukcesów.

BIADACZ – EKOLOGICZNIE I ZDROWO

9 stycznia 2014 roku nasza klasa w ramach programu FŚNT, czyli Fascynujący Świat Nauki i Technologii wyruszyła na wycieczkę do Biadacza.
   Najpierw poznaliśmy całe gospodarstwo państwa Ślicznych. Następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną dotyczącą gospodarstwa „EKOSTYL”. Później robiliśmy mapy całego gospodarstwa agroturystycznego. Nauczyliśmy się tego, jakie jajka najlepiej kupować ( i gdzie je zdobyć), jak robić mąkę, piec bułki i rozróżniać różne zboża: jęczmień, orkisz, żyto, pszenicę, grykę. Spotkaliśmy się z miejscowymi zwierzętami: z koniem, krową, kozą, kotem i wyszkolonym psem. Na koniec zjedliśmy przepyszny obiad i wróciliśmy do domu.
   Wszyscy byli zadowoleni z wycieczki. Czekamy na następną.

Zuzanna Majewska

Zobacz zdjęcia

Tego samego dnia w ramach FŚNT część osób z naszej klasy było w Izbie Leśniczej
i też było bardzo fajnie.

GRATULACJE DLA JULKI KULCZYCKIEJ

9 stycznia 2014 roku w Zespole Szkół nr 1 z OS odbył się miejski etap Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Pierwsze miejsce zajęła nasza koleżanka Julia Kulczycka. Mimo zwycięstwa, zabrakło jej jednego punktu (konieczne 85%), aby dostać się do finału wojewódzkiego. Mamy jednak nadzieję, że ze względu na wyjątkowo trudne tegoroczne pytania, komisja wojewódzka zakwalifikuje również uczniów, którzy uzyskali 80% punktów.
Powodzenia !

Na zdjęciu najlepsi przyrodnicy z PSP 1: Wojtek Tysier, Natalka Sobór i Julka Kulczycka

KLASOWA WIGILIA

 20 grudnia 2013 roku w naszej klasie obchodziliśmy wigilię. Na stole pojawiły się najróżniejsze ciasta i napoje. Tradycyjnie na początku podzieliliśmy się opłatkiem, a później usiedliśmy do stołu. Rozmawialiśmy i śpiewaliśmy kolędy. Później miały miejsce piękne jasełka. Szkoda, że to ostatnie nasze wigilijne spotkanie w tym gronie, bo za rok będziemy już w gimnazjum. zobacz parę zdjęć

Julka Kulczycka

WSPANIAŁE WIDOWISKO

Zobacz więcej zdjęć 19 grudnia 2013 roku w BCK obejrzeliśmy spektakl pt. „Prezent dla Hani”. Mimo tego, że przedstawienie nie było organizowane przez uczniów naszej szkoły, na scenie widzieliśmy wielu kolegów. Wystąpiła uczennica naszej klasy – Natalia Sobór, która przepięknie się prezentowała.
   Kiedy przyszliśmy, wielu oglądających od razu uznało, że nie będzie ciekawie. Jednak później – nikt nie mógł oderwać oczu od sceny.

Julia Kulczycka

13 grudnia delegacja uczniów klasy VI „a” Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z wychowawcą wzięła udział we mszy świętej w Kościele p.w. św. Mikołaja upamiętniającej wprowadzenie stanu wojennego. Następnie złożono wiązankę kwiatów pod tablicą „Solidarności. Więcej plik PDF

XXIV KONKURS RECYTATORSKI POEZJI LWOWSKIEJ I KRESOWEJ im. M. Hemara

 

      11 grudnia 2013 r. odbył się w Brzegu Konkurs Recytatorski Poezji Lwowskiej i Kresowej. W tym roku było wyjątkowo dużo uczestników. Cztery uczennice klasy VI „a”: Kamila Getko, Julia Kulczycka, Zuzanna Majewska i Natalia Sobór godnie reprezentowały naszą szkołę. Wszystkie dziewczyny pięknie się zaprezentowały, a na podium stanęła Natalka, która zajęła II miejsce.

Gratulacje!     

TURNIEJ RINGO

6 grudnia z okazji mikołajek odbył się w naszej szkole Turniej Ringo. Klasę VI „a” reprezentowały następujące drużyny:
FC Nyga (miejsce I)
FC Jagody (miejsce III)
Dzikie Renifery (miejsce IV)
Gra była uczciwa i wszyscy świetnie się bawili.
Julia Kulczycka


GALERIA ZDJĘĆ

KLASY 5 i 6

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

15 listopada 2013 r. miał miejsce Szkolny Konkurs Polonistyczny. Test uwzględniał przede wszystkim znajomość lektur, umiejętność czytania ze zrozumieniem, funkcjonalne zastosowanie nauki o języku, poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną oraz realizację tematu w wypracowaniu. Do drugiego etapu zakwalifikowały się dwie osoby: Julia Kulczycka – 88 % i Zuzanna Majewska – 76 %. Granulacje i słowa uznania należą się także pozostałym uczestnikom.
W piątek 8 listopada 2013 r. pisaliśmy swój pierwszy próbny test kompetencji w kl. VI. Towarzyszyły nam niesamowite emocje. Przed nami kolejne próbne testy, a później ten właściwy. Trochę się boimy, ale mamy nadzieję, że w myśl zasady „trening czyni mistrza”, do kwietnia damy radę dobrze się przygotować.

Kolejny SUKCES Natalki

W sobotnie, pogodne przedpołudnie 05 października 2013 r. w Klubie Wojskowym w Brzegu miały miejsce eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Wzięło w nich udział trzynaścioro uczniów szkół podstawowych, m.in. z Łubnian, Opola i oczywiście z Brzegu, którzy czarowali słuchaczy opowieściami o duchach, zjawach i różnych ciekawych miejscach. Teksty te należało pięknie powiedzieć w określonym limicie czasu, co skrupulatnie odnotowywało jury. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji komisja miała twardy orzech do zgryzienia, gdyż uczestnicy reprezentowali wysoki poziom. Każdemu zależało na wygranej, ponieważ zwycięzcy konkursu (pierwsze i drugie miejsce) reprezentować będą Opolszczyznę na Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym w Legnicy (szkoły podstawowe i gimnazja). Po długich obradach ogłoszono wyniki. Natalia Sobór zajęła II miejsce i kolejny już raz reprezentować będzie Opolszczyznę na Ogólnopolskim Konkursie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dnia 03.10.2013 r. w naszej szkole miała miejsce dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka, podczas której sprzedawano ciasto. Fundusze będą przeznaczone dla potrzebujących, w ramach akcji „Adopcja na odległość”.
Na sali było dużo osób i wszyscy świetnie się bawili. Sprzęt obsługiwali chłopcy z naszej klasy. Było wesoło, nikt nie podpierał ściany.

Gdy już nadeszła godzina kończąca dyskotekę, wszyscy udali się do domów, a kilka zostało, aby pomóc w sprzątaniu. Impreza była idealna.

Zobacz zdjęcia na stronie aktualności

WARSZTATY FILMOWE

HUGO

Dnia 03.10.2013 r. nasza klasa wybrała się do BCK, gdzie miały miejsce warsztaty filmowe, na których dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat tworzenia efektów specjalnych. Obejrzeliśmy także film. pt. „Hugo”. Opowiadał o chłopcu, który mieszkał na dworcu kolejowym. Razem z ojcem próbował naprawić zepsutego robota umiejącego czytać i pisać. Niestety, gdy ojciec Hugo zginął w pożarze, chłopiec musiał radzić sobie sam. Trafił do wuja, pijaka, który naprawiał dworcowe zegary.
Film był bardzo ciekawy i warto było go obejrzeć.
Tekst: Julia Kulczycka i Kamila Getko, zdjęcia z materiałów promocyjnych filmu (Internet)


J
ESIEŃ

Dnia 27.09.2013 r. w naszej szkole odbyły się ciekawe zajęcia tematycznie związane z jesienią. Były to warsztaty prowadzone przez panią Agatę Bednarz, podczas których mogliśmy się nauczyć wielu ciekawych rzeczy. Zajęcia z wychowawcą też dostarczyły nam świetnej zabawy. Pisaliśmy listy do PANI JESIENI, a później wspólnie zredagowaliśmy list, który umieściliśmy na drzwiach naszego gabinetu. Robiliśmy też ziemniaczane stemple, którymi ozdobiliśmy napisany przez nas list. W tym dniu byliśmy ubrani na czerwono – Dzień Czerwony, aby symbolicznie wprowadzić do naszej klasy kolejną porę roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Samorząd klasowy - wrzesień 2013:
Przewodnicząca: Zuzanna Majewska (w środku)
Wiceprzewodnicząca: Julia Kulczycka
(z lewej)
Skarbnik: Kamila Getko
(z prawej)

W klasie piątej

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Cztery osoby uzyskały świadectwa z wyróżnieniem:
Julia Kulczycka – 5.63
Zuzanna Majewska – 5.45
Klaudia Kozłowska – 5.18
Natalia Sobór - 4,80

DZIEŃ SPORTU - galeria - kliknij na pierwsze zdjęcie

„PRIMUS INTER PARES”

18 maja 2013 r. w Sali Stropowej Ratusza miała miejsce uroczysta gala wręczenia nagród dla „pierwszych wśród równych”, czyli najzdolniejszych i najbardziej utalentowanych uczniów brzeskich szkół podstawowych i gimnazjów.
Z rąk Pana Burmistrza statuetkę PRIMUSA otrzymała nasza koleżanka Natalia Sobór za uzyskanie tytułu laureata Konkursu Krasomówczego.
Gratulacje!

Klaudia Kozłowska

ŚWIĘTO RODZINY - 07 czerwca 2013 r.

WSPANIAŁE WYCIECZKOWANIE

........... W dniach 27 – 29 maja 2013 r. nasza klasa była na wycieczce: Ojców – Kraków – Wadowice. Razem z dwiema szóstymi klasami zwiedziliśmy najmniejszy w Polsce, Ojcowski Park Narodowy. Podziwianie Zamku na Pieskowej Skale, Jaskini Łokietka, źródła magicznej wody miłości i wielu innych miejsc, zajęło nam cały pierwszy dzień.
........... Następnego dnia zwiedzaliśmy Kraków. Byliśmy w Smoczej Jamie i Krakowskiej Katedrze. Podziwialiśmy Dzwon Zygmunta i piękne Sukiennice. Jednak bardziej niż zwiedzania, nie mogliśmy się doczekać… wieczornej dyskoteki.
........... W ostatnim dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy miasto, w którym urodził się Jan Paweł II – Wadowice.
........... Do domów wszyscy wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi, z plecakami, torbami, walizkami pełnymi najpiękniejszych wspomnień.

Julia Kulczycka

 

DYSKOTEKA

22 maja odbyła się długo oczekiwana przez nas dyskoteka. Było wspaniale. Muzykę wybierali sami uczniowie. Nikt nie podpierał ściany, wszyscy radośnie pląsali. Niektóre osoby wstydziły się, ale potem pokazały swoje atuty. Zabawa była świetna!

SPRZĄTANIE AMFITEATRU

22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi nasza klasa wybrała się do amfiteatru, który już w tym roku zostanie odnowiony. Grabiliśmy liście i zbieraliśmy śmieci. Po zakończeniu pracy amfiteatr wyglądał zupełnie inaczej. Nasz wysiłek się opłacił. Należy dbać o takie miejsca. Więcej zdjęć (podstrona aktualności)

 

PIERWSZA POMOC

Dnia 13.03.2013 r. na godzinie wychowawczej miały miejsce zajęcia pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez ratownika medycznego z jednostki wojskowej w Brzegu. Zajęcia podzielone zostały na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Na początku instruktor wyjaśnił nam, jakie są główne zadania tych, którzy udzielają pierwszej pomocy. Potem zaprezentował podstawowe zabiegi resuscytacyjne. Po części teoretycznej nadeszła kolej na praktykę. Mogliśmy „poćwiczyć” na fantomie (i na kolegach z klasy), w jaki sposób należy udzielić pierwszej pomocy. Pojawiły się też pytania, na które prowadzący udzielał wyczerpujących odpowiedzi.
Zajęcia były pouczające. Dowiedzieliśmy się wielu ważnych rzeczy. Prawie każdy z nas w czasie ćwiczeń zapomniał o podstawowej zasadzie - wyznaczeniu osoby, która wezwałaby pogotowie ratunkowe.
Dzięki tym zajęciom już wiemy, co robić i jak się zachować w razie wypadku.

WIELKANOCNE WARSZTATY

„Wpuśćmy wiosnę.
Niech słońcem zabłyśnie nad stołem
w wielkanocne świętowanie jak wiosna wesołe!”
E. Skarżyńska

   W piątek 8 marca 2013 r. udaliśmy się do w świetlicy wiejskiej do Dobrzynia (gmina Lubsza) na warsztaty, które przygotowano specjalnie dla nas z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych. Organizatorzy warsztatów zaprezentowali wspaniałą wystawę kolorowych pisanek, kraszanek, palm, kurczaczków itp. Według wskazówek instruktorki – p. Izabeli Potaczało z wielkim zapałem wykonywaliśmy z masy solnej zajączki, baranki i kurczaczki oraz inne cudeńka. Natomiast pani Agata Bednarz pokazała różne sposoby robienia przepięknych pisanek, palm oraz pomogła (głownie chłopcom, bo to był przecież Dzień Kobiet) w wykonaniu kolorowych kwiatów z krepiny. Takie oryginalne ozdoby cieszyły oczy i wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Mieliśmy do dyspozycji kolorową bibułę, krepę we wszystkich kolorach tęczy, wstążki, styropianowe jaja, wydmuszki i inne kojarzone z wiosną akcesoria, np. bazie czy gałązki. Innymi słowy wiosna i nadzieja epatowały ze stołów.
Okazało się, że jesteśmy nadzwyczaj uzdolnieni plastycznie, gdyż bardzo szybko wykonaliśmy mnóstwo różnorodnych wielkanocnych ozdób, które zaprezentowane zostaną na świątecznym kiermaszu oraz zagoszczą na wielkanocnych stołach.
Warsztaty były sympatycznym spotkaniem, podczas którego wiele się nauczyliśmy i poznaliśmy wielkanocne tradycje.
Po zakończeniu prac i smakowitym poczęstunku entuzjastycznie rzuciliśmy się w wir poszukiwań wielkanocnego zajączka. Niektórym szczęście dopisało.

Więcej zdjęć - kliknij

 

Dzień Janusza Korczaka

   Janusz Korczak – „wokół praw i obowiązków”, pod tym hasłem w naszej szkole 01.03.2013 r. zorganizowano wiele działań poświęconych sylwetce tego wybitnego pedagoga, lekarza, działacza społecznego, prekursora działań na rzecz praw dziecka i znakomitego pisarza. Na początek obejrzeliśmy film Andrzeja Wajdy pt. „Korczak”. Projekcja miała miejsce na sali gimnastycznej, gdzie przygotowano niesamowitą dekorację. Następnie odbyła się dyskusja o problemach współczesnych dzieci, a potem na zajęciach z wychowawcą sporządziliśmy KODEKS DOBREGO KOLEGI.

  Wejdź do galerii zdjęć

Z tej okazji w szkole przygotowano gazetkę ścienną poświęconą Januszowi Korczakowi, a na ścianach wywieszone zostały „Prośby Dziecka” wg Korczaka. Przeprowadzono także konkurs plastyczny pt. „Kraina szczęśliwego dzieciństwa” ( kl. I – III i IV – VI ), konkurs czytelniczy ze znajomości lektury – „Króla Maciusia I” oraz konkurs literacki na najciekawszy list do Janusza Korczaka ( kl. IV – VI ).

Na zajęciach informatyki uczniowie klas IV – VI przygotowali prezentacje multimedialne pt. „Życie i twórczość Janusza Korczaka widziana oczami dziecka”. Zostały one również obejrzane i ocenione przez jury.
Z tej okazji wydano gazetkę okolicznościową przedstawiających sylwetkę wybitnego pedagoga. Otrzymał ją każdy uczeń naszej szkoły.

Wszystkie w/w działania stworzyły niezapomnianą atmosferę, pobudziły do refleksji, dostarczyły nam wielu wzruszeń i wzbogaciły naszą wiedzę o wspaniałym człowieku, jakim był J. Korczak, który dzieci kochał, szanował i walczył o ich prawa.
Uczniowie naszej klasy uzyskali w w/w konkursach najwięcej wysokich pozycji.

Konkurs czytelniczy ze znajomości lektury pt. „Król Maciuś I”
- III miejsce: Julia Kulczycka

Konkurs plastyczny pt. „Kraina szczęśliwego dzieciństwa”
- I miejsce: Klaudia Kozłowska
- II miejsce: Rafał Różański
- III miejsce: Klaudia Piecowa

Wejdź do galerii zdjęć

Konkurs literacki – list do Janusza Korczaka (pisany w języku polskim)
- I miejsce: Julia Kulczycka
- II miejsce: Natalia Sobór
- III miejsce: Kamila Getko

Konkurs literacki – list do Janusza Korczaka (pisany w języku angielskim)
- I miejsce: Klaudia Kozłowska
- II miejsce: Julia Kulczycka
- III miejsce: Zuzanna Majewska

Konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną pt. „Życie i twórczość Janusza Korczaka widziana oczami dziecka”.
- I miejsce: Julia Kulczycka
Pomysłodawczynią i koordynatorką Dnia Korczaka w PSP nr 1 była nasza wychowawczyni - p. Beata Rudyk. Osoby wspomagające realizację działań: pani Paulina Szydełko i pan Waldemar Pełech (oprawa plastyczna); pan Paweł Kulczycki (oprawa techniczna); panie: Anna Dąbrowska, Anna Rzeczkowska i Anna Teklińska (komisja konkursowa).

Janusz Korczak to wspaniały wychowawca, z którego można brać przykład.

GALERIA ZDJĘĆ
 

 

5 stycznia 2013 - próbny sprawdzian kompetencji  

Galeria zdjęć - kliknij

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
W naszej szkole Święto Niepodległości obchodziliśmy 9 listopada. W tym roku uczciliśmy ten dzień trochę inaczej niż w poprzednich latach. Przez pierwsze dwie lekcje robiliśmy kotyliony i plakaty, śpiewaliśmy patriotyczne piosenki oraz obejrzeliśmy prezentację multimedialną. W tym wyjątkowym dniu wszyscy uczniowie przyszli ubrani na galowo. Później odbyły się lekcje według planu. Jednak chyba wszyscy uważają, że godnie uczciliśmy ten wyjątkowy i ważny dla naszej Ojczyzny dzień.
Julia Kulczycka

Samorząd klasowy klasy 5 a
Przewodnicząca: Zuzanna Majewska
Wiceprzewodnicząca: Kamila Getko
Skarbnik: Klaudia Kozłowska

Lata wcześniejsze: strona z klasy 3 i 4, strona z klasy 1 i 2