Sprawdzian trzecioklasisty - 17 maja 2011 - klasa 3 a

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego testu trzecioklasisty. Pisali go we wtorek uczniowie klas trzecich w szkołach podstawowych. Test był podsumowaniem pierwszego etapu edukacji. Prezentuje on szczegółowe wyniki pokazujące poziom zdobytej wiedzy i nabytych umiejętności przez dziewięciolatków. Był to egzamin pilotażowy, tylko dla chętnych szkół. Test przygotowała CKE.
Sprawdzian trzecioklasisty weryfikował kompetencje uczniów z języka polskiego oraz matematyki. Na teście trzecioklasisty z tego pierwszego przedmiotu zostało sprawdzone czytanie ze zrozumieniem na podstawie bajki "Zając i żółw". Uczniowie musieli też podzielić wyrazy na części mowy: rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki, napisać ogłoszenie, wyjaśnić znaczenie przysłów, znaleźć wyrazy o podobnym znaczeniu.Na matematyce pojawiło się dodawanie, mnożenie, zadania z treścią. Uczniowie musieli m.in. określić czas, obliczyć obwód prostokąta i ilość zużywanej wody w czasie kąpieli.
Wyniki wtorkowego testu za trzy lata porównane zostaną z wynikami, jakie ci sami uczniowie osiągną podczas sprawdzianu szóstoklasistów.

Zobacz zadania, które rozwiązywali trzecioklasiści - format PDF

Matematyka 1 Matematyka 2 Język polski 1 Język polski 2